Uluslararası Film Festivali Başladı

Haber Tarihi :   27.05.2024

Sivas Valiliği himayelerinde, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İletişim Fakültesi öncülüğünde, Sivas Belediyesi'nin katkılarıyla ilk kez düzenlenen Uluslararası Film Festivali başladı.

Muhsin Yazıcıoğlu Kültür merkezinde yapılan açılış programına Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, eşi Dr. Çiğdem Olgun Şimşek Hanımefendi, Sivas Belediye Başkanı Dr. Adem Uzun, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, öğretim üyeleri, öğrenciler, oyuncu ve yönetmenler katıldı. Bu yıl ilki yapılan festival kapsamında dünyanın farklı ülkelerinden gönderilen toplam 2 bin 328 film festivale katıldı. 27-31 Mayıs 2024 tarihleri arasında yapılacak festivale yurt içi ve yurt dışından birçok yapımcı, yönetmen ve oyuncu katılacak.

Açılış konuşmalarının ardından katılımcılara hitap eden Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, birçok medeniyete ev sahipliği yapan Sivas’ın tarihi ve kültür zenginliklerinin yanı sıra eşsiz doğası ile de ön plana çıktığını ve birçok dizi, film ve belgesele ev sahipliğini yaptığını söyledi.

Festival sayesinde Sivas’ta kültür-sanat rüzgarının eseceğini belirten Vali Şimşek “Şüphesiz Sivas’ın bu eşsiz birikimini dünyaya duyurmak, tüm zenginliklerini tanıtmak ve herkese anlatmak için sanatsal etkinlikler de oldukça önemlidir. İşte bu anlayış doğrultusunda Cumhuriyet Üniversitemiz İletişim Fakültesi öncülüğünde Valiliğimiz, Sivas Belediyemizin destekleriyle şehrimiz sinema alanında ilk kez bir film festivaline ev sahipliği yapıyor ve bunun heyecanını şehir olarak hep birlikte yaşıyoruz. İnanıyorum ki, bu festival, şehrimizde bir kültür-sanat rüzgârı da estirecek, sinemaya ilgi duyan herkes ilimizi daha yakından tanıma fırsatı bulacak, bu etkinlik, şehrimizin dizi, sinema ve belgeseller ile de anılmasını sağlayacaktır.” dedi.

Programda konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Yıldız, “Üniversitemizin kuruluşunun 50. yılı münasebetiyle düzenlemiş olduğumuz Sivas Uluslararası Film Festivali, şehrimizde tertip edilen bu tarz bir etkinliğin ilki olması dolayısıyla bizlere son derece heyecan ve mutluluk vermektedir. Şehrimizin tanıtımına katkı sunmak amacıyla üniversite-şehir iş birliği ile gerçekleştirilen festival, kültürel hayatımıza yeni bir soluk getirecektir." ifadelerini kullandı.

Festivalin ilk günü Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi'nde Yeşilçam Film Müzikleri Konseri düzenlendi. Öğr. Gör. Kürşat Taydaş tarafından hazırlanan konserde, yeşilçam filmlerinin müzikleri seslendirildi. Ayrıca festivalde bir bölümü Divriği'de çekilen Anne Türkler Geliyor isimli filmin halka açık ilk gösterimi Divriği'de yapılacak. Filmin gösterimi sonrasında yönetmenler Hasan Özgen ve Hüseyin Kurtuluş Özgen'in söyleşisi Divriği'de gerçekleşecek.

Festival süresince Beyaz Perdeden Tuvale, Geçmişten Günümüze Sinemanın Yolculuğu ve Hepimiz Bir Kilimin Desenleriyiz Geleneksel Sivas Kıyafetleri isimli sergileri ücretsiz olarak halkın gösterimine açıldı. Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi'nde festival boyunca dünya sinemasından seçkiler, çizgi film kuşağı ve Finalist filmlerin gösterimi ücretsiz olarak yapılacak.

Festivalde yeşilçam kuşağında Türk sinemasının önemli filmleri arasında yer alan Battal Gazi Destanı, Selvi Boylum Al Yazmalım ve Gelin filmleri Cinanora sinemasında ücretsiz gösterime açılacak. Buruciye Medresesi'nin önünde ise 28-30 Mayıs günleri açık hava film gösterimleri yapılacak,

Neşeli Günler, Ertuğrul 1890 ve Hababam Sınıfı filmleri izlenecek. Festivalin son günü ise Filistinli yönetmen Nawraz Abu Salah'ın Büyük Gelen Palto isimli filmi gösterilecek, kendisiyle hem filmi hem de Filistin üzerine söyleşi yapılacak.

Yukarı