Telefon : 0 346 219 1228
Belgegeçer : 0 346 219 1238
 Bir Hikâye Anlatmak Adlı Konferans Düzenlendi

İletişim Fakültesi Dekanlığı himayelerinde İletişim Fakültesi Sinema Kulübü tarafından düzenlenen programda Senarist Sedef Bayburtluoğlu Gürerk, İletişim Fakültesi öğrencileri ile bir araya geldi.

Öğrencilere tecrübelerini aktaran Gürerk, İletişim Fakültesi Televizyon Stüdyosunda iki gün boyunca öğrencilerle samimi bir ortamda senaryo yazmanın püf noktalarından bahsetti.

Ardından Senarist Gürerk, İletişim Fakültesi Konferans Salonunda “Bir Hikâye Anlatmak” adlı konferansta; Senaryo, Hikâye Anlatma Geleneği ve Mitoloji İlişkisi ile Mitlerden Senaryolara Uzanan Hikâyenin Yolculuğu adlı sunumunu gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilen programa Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Murat Toksarı ve Dr. Öğretim Üyesi İsmail Demirbağ, öğretim elemanları ile öğrenciler katıldı.

Senarist Sedef Bayburtluoğlu Gürerk, İletişim Fakültesi’nin hocalarına ve sinema kulübü öğrencilerine davetleri için teşekkür ederek, özgeçmişini ve kariyer serüvenini öğrencilerle paylaştı. 2013 yılında Kanal D’ de “Öyle Bir Geçer Zamanki” dizisinde asistan olarak çalıştığını ifade eden Gürerk, özel ilgi alanının polisiye dizilerle ilgili senaryolar yazmak olduğunu vurguladı.

Mitoloji kavramı açıklamasından bahseden Gürerk, ”İnsan var oluşuyla ilgili yaşam boyunca sürekli sorular soruyor ve arayış içinde bunlara sonuç bulmak istiyor. Mitoloji aslında insanlık tarihi boyunca kuşaklardan bize gelen canlı hikâye anlatımı. Anonimlik ve zamansızlık içinde bulundurduğu en önemli iki şeydir. Mitolojiyi sonsuz tükenmez kaynak olarak sürekli kullanıyoruz. Yazmak ilham gelmesi gibi bir süreç değil. Yazmak öz disiplin gerektiriyor. Ben kendime seyircinin sonunda iyi hissedeceği hikâyeler anlatmaya çalışıyorum.” ifadelerine yer verdi.

Öğrencilere senaryo yazımlarıyla ilgili tavsiyelerde bulunan Gürerk, öğrencilere meraklı olmaları ve donanımlarını geliştirmeleri gerektiğini ayrıca çok fazla okuyarak sohbet etmeleri gerektiğini vurguladı.

Konferansın sonunda öğrencilerin sorularını da cevaplandıran Senarist Gürerk’e Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi İsmail Demirbağ Teşekkür Belgesi takdim etti.